“Je werkt hier niet aan één project, maar eigenlijk aan meerdere tegelijk.”
Grote infraprojecten: grip op cijfers en duurzaamheid
De vervanging van de Kaagbrug en de viaducten Lisserweg en Hoofdvaart in de A44 is geen standaard infraproject. Terwijl het werk doorgaat, blijft de snelweg open en verandert de omgeving continu. De snelweg verbindt al sinds de jaren dertig van de vorige eeuw Noord- en Zuid-Holland en wordt met dit project klaargemaakt voor de toekomst. Midden in die dynamiek zorgt projectcontroller Joost Blaauw bij Van Hattum & Blankevoort voor overzicht en grip. “Je werkt hier niet aan één project, maar eigenlijk aan meerdere tegelijk.”
Bouwen aan iets dat blijft
Als projectcontroller werkt Joost vanaf de start tot en met de oplevering aan een project. Hij maakt deel uit van het team en groeit daarin mee. “Ik zie niet alleen de cijfers veranderen, maar ook de omgeving. Van plannen op papier naar viaducten en een brug die er daadwerkelijk staan. Je bouwt echt iets op met een team en daarna ga je samen weer door naar een volgend project, of begin je opnieuw aan een project met een nieuw team.”
Meerdere projecten in één
Het A44-project is één van die projecten. Het is een meerjarig project van vijf tot zes jaar waarin meerdere viaducten en bruggen worden vervangen, zoals de Kaagbrug en het Lisserweg- en Hoofdvaartviaduct. Met een projectomvang van circa 170 miljoen euro is het een van de grotere infrastructurele projecten binnen de regio, opdrachtgever Rijkswaterstaat. Omdat de A44 en het onderliggende wegennet grotendeels open moet blijven, gebeurt het project gefaseerd. Er worden tijdelijke wegen en bruggen aangelegd, zogeheten bypasses, zodat zowel het auto- als het fietsverkeer kan blijven doorrijden. Dat maakt het complex. Planning, uitvoering en financiën zijn continu met elkaar verbonden. “Een wijziging in het ene deelproject heeft direct impact op de rest. Het zijn eigenlijk meerdere projecten in één, alles hangt met elkaar samen.” Daarnaast moet er rekening worden gehouden met de omgeving: de A44, maar ook vaarwegen, spoorlijnen en fietspaden blijven tijdens het werk zoveel mogelijk in gebruik. Het project wordt uitgevoerd door de Combinatie A44, een samenwerking tussen Van Hattum & Blankevoort en KWS, wat betekent dat er gewerkt wordt met verschillende budgetten, belangen en systemen.
Project control in een dynamisch speelveld
Als projectcontroller is Joost verantwoordelijk voor de volledige financiële rapportage én de doorkijk naar het eindresultaat. Zeker bij een langlopend project als de A44 vraagt dat om continu schakelen. “Je moet steeds kijken: waar staan we financieel nu en wat is de verwachting financieel aan het einde van het werk.” De complexiteit zit niet alleen in de omvang, maar ook in de details. Denk aan meerdere ‘portemonnees’, wijzigingen in planning en afhankelijkheden tussen deelprojecten. Het is zijn taak om alles samen te brengen in één helder financieel verhaal.
Samenwerken op de bouwplaats
Project control gebeurt hier niet op afstand. Joost zit midden in het projectteam en is vrijwel dagelijks op locatie in Nieuw-Vennep te vinden. “In de bouwkeet werkt het gewoon beter. Mensen weten je te vinden en jij hen ook.” Die nabijheid zorgt voor betere samenwerking. Waar een uitvoerder vooral bezig is met het realiseren van het werk, kijkt de projectcontroller naar hoeveelheden en kosten. Juist door die werelden te verbinden, ontstaat grip.
Duurzaamheid als onderdeel van het werk
Net als in veel andere projecten speelt duurzaamheid bij de A44 een grote rol. Duurzaamheid was zelfs een van de belangrijkste criteria in de aanbesteding. Denk aan de inzet van elektrisch materieel of bewuste keuzes in materialen. Zo wordt er bijvoorbeeld gekeken naar hergebruik van bestaande onderdelen, zoals liggers uit andere projecten. Die keuzes hebben impact op de financiën. Elektrisch materieel is vaak duurder, maar kan nodig zijn om aan ambities en contracteisen te voldoen. “Het is een balans. Je wilt verduurzamen, maar het kost ook geld. Die afweging moet je goed maken.” Voor projectcontrollers betekent dit dat duurzaamheid steeds vaker onderdeel wordt van hun werk. Niet alleen in keuzes, maar ook in rapportages. “Het is dynamisch. Soms is het rustig, soms moet er veel gebeuren. Juist die afwisseling maakt het leuk.”